SMM Tekstil’in 2018 yılında Elazığ’da açtığı fabrikasında 280 kişi çalışıyor ve personelin tam % 70’i kadınlardan oluşuyor.

Çalışanların %70’i Kadın, %100’ü Mutlu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için uygulanan teşvik programı ile girişimcilere makine desteği, sigorta primi, enerji ve vergi indirimi sağlandığını hatırlatan SMM Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şimşek, bu teşviklerden yararlanarak buralarda yatırım yapma kararı aldığını anlattı.

“Birikimlerimizle memleketimize bir fabrika kurup 280 kişiye istihdam imkanı sağladık. Diğer yatırımlarımızla Elazığ’da çalışan sayımız bin 200’e ulaşacak. Çalışanlarımızın yüzde 70’i kadınlardan oluşuyor. Bölgemizin buna ihtiyacı olduğunu düşündük. Çorbada bir tuzumuz olsun, insanlarımıza bir katkımız olsun diye buradayız, inşallah muvaffak oluruz.” şeklinde konuşan Şimşek, “Aylık ürettiğimiz 1,5 milyon parçanın 800 binini Elazığ’dan İspanya, İngiltere ve Almanya’ya ihraç ediyoruz.” dedi.

İşçilerden Özlem Ataş da kentlerinde açılan tekstil fabrikası sayesinde istihdam edilen kadınların kendi ayakları üzerinde durabildiğini ifade etti. Kadınların konfeksiyon üretiminde başarılı olduğunu belirten Ataş, çalıştığı için mutlu olduğunu söyledi.

Gizem Baypınar da Elazığ’da kadın istihdamının yetersiz olduğuna işaret ederek, “İyi ki bu fabrikamız var. Elazığ’ın böyle bir fabrikaya ihtiyacı vardı. Burada çalışan kadınlar eşlerine el açmıyor.” dedi.